Ważna informacja dla wszystkich, którzy pomagają uchodźcom z Ukrainy poprzez przyjęcie ich pod swój dach lub użyczenie lokalów, mieszkań, domów. Warto w takiej sytuacji zabezpieczyć się od strony prawnej.
Jeżeli zamierzamy przyjąć uchodźców na krótki czas i nieodpłatnie, warto skorzystać z przygotowanego dokumentu opartego na instytucji PREKARIUM. To najbardziej odpowiednie rozwiązanie jeśli zamierzamy, z dobroci serca, nieodpłatnie pomóc ludziom w potrzebie na pewien czas, dopóki nie znajdą sobie stałego lokum albo nie ustaną działania wojenne.
Prekarium to faktyczny stosunek oparty na gościnności lub względach humanitarnych. Gość nie korzysta z ochrony posesoryjnej lokatorów mieszkalnych, co może ułatwić dochodzenia praw właściciela, gdyby gość zachował się nielojalnie i nie chciał opuścić lokalu. WAŻNE: Dotyczy to czasowej i nieodpłatnej gościny!
Dla wszystkich, którzy chcą i mogą pomóc z uprzejmości udostępniamy dokument w polsko-ukraińskiej wersji językowej.
Link do dokumentu edytowalnego:
https://docs.google.com/document/d/14BGUKh0iw07KcB3GRaSjsx1XSYXdkTAf/edit?fbclid=IwAR2dfBOQCfEh3I1-DnpT1GJx6P8e4qpYI54pb8GB4RpcP8IvlpPavaVl-Cc