Bezpłatne badania w Mobilnym Gabinecie Medycznym BADABUS
dla mieszkańców Powiatu Polickiego
Badania organizowane są w ramach Obchodów Dni Zdrowia w Powiecie Polickim

Podczas akcji można skorzystać:

– z bezpłatnych badań dla kobiet i mężczyzn

– w kierunku raka szyjki macicy (cytologia) – nowotworu gruczołu krokowego (PSA z krwi)

Badania, będzie można wykonać w BADABUSIE.
TERMINY:

25 października 2022r. (wtorek)

przy Starostwie Powiatowym w Policach (parking)
ul. Tanowska 8
w godz. 9.00 – 13.00

Uwaga Obowiązuje rejestracja telefoniczna

Wydział Polityki Społecznej Starostwa Powiatowego w Policach

Tel. 91 43 28 156

26 października 2022 r.(środa)

przy Szkole Podstawowej w Przecławiu (wejście B– byłe gimnazjum)
Przecław 27C Kołbaskowo
w godz. 9.00 – 13.00

UwagaObowiązuje rejestracja telefoniczna

Wydział ds. kultury, kultury fizycznej i sportu, oświaty, ochrony zdrowia i stowarzyszeń

Tel. 91 884 90 41

W ramach Obchodów Dni Zdrowia w Powiecie Polickim  Zapraszamy mieszkańców Powiatu Polickiego na bezpłatne badania  w Mobilnym Gabinecie Medycznym – BADABUS.  Podczas akcji profilaktyczno-edukacyjnej będzie można skorzystać  z bezpłatnych badań dla kobiet i mężczyzn  w kierunku raka szyjki macicy (cytologia)  oraz nowotworu gruczołu krokowego (PSA z krwi)

Czym jest BADABUS?

BADABUS to profesjonalny, w pełni wyposażony i innowacyjny gabinet medyczny „na kółkach”, który umożliwi uratowanie życia tysiącom kobiet i mężczyzn w całej Polsce.
Oprócz standardowego wyposażenia typowego dla gabinetu ginekologicznego, w busie znajduje się także wydzielone pomieszczenie z toaletą i bieżącą wodą, zapewniające komfortowe przygotowanie do diagnostyki. Badania przeprowadza wykwalifikowany personel medyczny i obsługa, w skład których wchodzą: położne i pielęgniarki z odpowiednimi uprawnieniami i doświadczeniem pobierające materiał do badania u kobiet i mężczyzn oraz osoby rejestrujące pacjentów.

Jakie badania można wykonać w BADABUSIE?

W BADABUSIE można wykonać następujące badania:

Badania dla kobiet:

 • Cytologia zwykła lub LBC – pozwala na wykrycie wczesnej postaci raka szyjki macicy w stadium bezobjawowym;
 • Test DNA HPV – służy do wykrywania materiału genetycznego tych typów wirusa HPV, które stwarzają wysokie ryzyko zachorowania na raka szyjki macicy;
 • Test połączony – cytologia LBC + test HPV – test dający największe szanse na rozpoznanie raka szyjki macicy;
 • Test DNA BRCA1 – test oparty jest na badaniu genu BRCA1, nierzadko związanego z zachorowaniem na raka piersi i jajnika;

Badania dla mężczyzn:

 • Test PSA z krwi – test wykorzystywany do wykrywania oraz śledzenia przebiegu raka prostaty, a także wykrywania łagodnego przerostu gruczołu krokowego

Mobilny Gabinet Medyczny jest w pełni zabezpieczony przed wszelkimi wirusami, bakteriami, grzybami, pleśniami i lotnymi związkami organicznymi, dzięki zaaplikowanej specjalnej powłoce tytanowej, którą tworzą zaawansowane technologicznie nanocząsteczki. Powłoka dezynfekuje wszystkie powierzchnie przez 24 godziny na dobę.

Z badań mogą skorzystać wszyscy, niezależnie od wieku także osoby nieubezpieczone.

Rak szyjki macicy to jeden z częstszych nowotworów występujących u kobiet. Na wczesnym etapie jest wyleczalny w ponad 99% przypadków. Niewykryty i nieleczony może prowadzić do śmierci. Dlatego każda kobieta po 25 r. ż. powinna regularnie wykonywać profilaktyczne badania cytologiczne

Rak szyjki macicy jest szóstym co do częstości występowania nowotworem u kobiet w Polsce – stanowi ponad 10% nowotworów u kobiet. Rocznie jest wykrywany u ok. 3000 kobiet,
a 1700 z nich umiera z jego powodu.

Regularne badania cytologiczne pozwalają wykryć zmiany przedrakowe i raka we wczesnym – uleczalnym – stadium choroby. Badania dowodzą, że 1,5- 2% rozmazów cytologicznych jest nieprawidłowych i wymaga dalszej diagnostyki.

Cytologia – jest badaniem dla kobiet, które powinno być wykonywane regularnie
(raz do roku) w ramach profilaktyki wczesnego wykrywania raka szyjki macicy.
Wczesne wykrycie RSM daje możliwość pełnego wyleczenia. WAŻNE! Cytologię
obowiązkowo pobiera się za pomocą specjalnej szczoteczki cytologicznej, która
ma ogromny wpływ na końcowy wynik badania.

Jak przebiega badanie cytologiczne w BADABUSIE – Mobilnym Gabinecie Medycznym

 • Pacjentka w punkcie recepcyjnym zostanie poproszona o wypełnienie dokumentów niezbędnych do przeprowadzenia badania.
 • Przeprowadzony zostanie krótki wywiad z pacjentką (m.in.: przebyte choroby, nowotwory w rodzinie, ostatnia miesiączka, stosowana antykoncepcja, menopauza, ciąża, inne dolegliwości, itp). 
 • Pacjentka zostanie poproszona o przygotowanie się do badania w specjalnym pomieszczeniu z toaletą i bieżącą wodą, z zachowaniem standardów wizyty ginekologicznej: jednorazowe spódniczki i kapcie, artykuły higieniczne, itp.
 • Przeprowadzenie badania – Cytologia to krótkie proste i bezpieczne badanie komórek z szyjki macicy, przeprowadzone za pomocą specjalnie przeznaczonej do tego szczoteczki cytologicznej. Tak pobrany materiał wysyłany jest do laboratorium i poddany ocenie.

Rak prostaty jest coraz częściej wykrywaną u mężczyzn chorobą. Powodem jest wydłużające się życie, bo choroby nowotworowe są często wynikiem starzenia się naszego organizmu.
Ale jest i inna przyczyna. Mamy do dyspozycji coraz lepsze metody diagnostyczne, dzięki którym rozpoznajemy ten nowotwór nie tylko wcześniej, ale także częściej.
Rak prostaty jest jednym z najczęściej występujących nowotworów u mężczyzn:

 • co roku jest wykrywany u ok. 15 tys. mężczyzn (a prognozy mówią, że wkrótce ta liczba może wzrosnąć do ok. 20 tys.)
 • co roku umiera z jego powodu ok. 5 tys. mężczyzn.

Zachorowalność na raka prostaty w Polsce systematycznie wzrasta. Podobne zjawisko występuje także w innych krajach wysokorozwiniętych.

Prostata, stercz lub gruczoł krokowy to różne nazwy tego samego narządu wchodzącego w skład układu moczowo-płciowego mężczyzny. Odpowiada za wytwarzanie płynu stanowiącego składową nasienia.

Po 30. roku życia u większości mężczyzn prostata zaczyna się rozrastać. Choroba ta nazywa się łagodnym przerostem prostaty i objawia się trudnościami w oddawaniu moczu. Nie zagraża jednak życiu chorego – nie powoduje naciekania okolicznych tkanek. Ale prostatę może też zaatakować nowotwór złośliwy – drugie co do częstości występowania schorzenie gruczołu krokowego. Ryzyko wystąpienia raka prostaty jest tym większe, im starszy jest mężczyzna. Ponad połowa przypadków diagnozowana jest u pacjentów po 70. roku życia.

Badanie PSA ang. prostate Specific Antigen (z krwi) – badanie antygenu gruczołu
krokowego (prostaty lub inaczej stercza), jest wykonywane u mężczyzn w celu
wczesnego wykrycia raka prostaty. Regularnie sprawdzanie poziomu PSA pozwala
na jak najszybsze zdiagnozowanie nowotworu gruczołu krokowego, co zwiększa szanse pacjenta na wyleczenie